20 Kasım 2017
İletişim Tavsiye Et
CANLI DİNLE
Kültür
Yazdır Tavsiye Et
'Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi' Filmi Vizyona Girdi
31-10-2016 11:15 - 8939 Okunma
Mecid Mecidi'nin yazıp yönettiği 'Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi', etkileyici bir görselliğe ve değerlere bağlı bir senaryoya sahip. 178 dakikalık filmde Peygamberimizin çocukluk ve ilk gençlik dönemi anlatılıyor.

'Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi' filmine Diyanet İşleri Başkanlığı onay verdi. Yapımda elbetteki Hz. Muhammed'in sureti gösterilmiyor. Soru sordular mı cevap veriyor ama bu yalnızca altyazıyla yapılıyor, sesi kullanılmıyor.

Yönetmen Mecid Mecidi, mucizlerin yer aldığı sahneleri gelişigüzel çekmemiş, etkileyici bir görsel dil kullanmış. Filmde sinematografi çok başarılı. Özellikle milyonlarca ebabil kuşunun Mekke'yi yıkmayak isteyen Ebrehe'nin filli ordusuna karşı gökyüzünden taş attığı görüntüler akılda kalıcı. Tarihi karakterlerin her biri de derinliğe sahip. Hatta 'kötüler' diye adlandırabileceğimiz Yahudi Samuel gibi kişiler bile üç boyutlu. 'Tip'likten öte konuşuyor, su içiyor, düşünüyor ve çizgisini belli ediyor. Her bir karakteri kötülüğe veya iyiliğe iten nedenler belli. Bu nedenle senaryonun gayet tutarlı ilkeler üzerine yazıldığını söylemek mümkün.

ÖNCE İNSANI SEV

Filmde Peygamberimizin çocukluk yıllarının anlatılmasının da yanında dönemin Arap toplumunun kast/sınıf sistemi üzerine kurulu yaşantısı gözler önüne seriliyor. Hz. Muhammed'in 40 yaşında peygamberliğini ilan ettikten sonra köleler tarafından neden hemen kabul gördüğü vurgulanıyor: Hümanizm, hoşgörü ve sevgi dolu olmak öncelikler arasında.

Mekke o dönemde bir ticarethane. En büyük gelir ise 'hac'dan elde ediliyor. Filmin açılış sahnesi de bu ticarethanenin bozulmaması üzerine. Hz. Muhammed'e inananlar Mekkelileri tedirgin ediyor. Sınıfsal yapı bozuldu bozulacak. Bu, ticaretin durması demek. Çünkü her iş kölelere yaptırılıyor. Efendiler yalnızca altınları sayıyor. Ancak Hz. Muhammed'in anlattığı İslam'da eşitlik var. Mekke'nin bazı ileri gelenleri bu eşitliğin tam karşısında durarak birleşme çağrısı yapıyor. Savaş yakın. Hazırlıklar tamamlanıyor. Amaç kuralların bozulmaması. Hz. Muhammed'in amcası Ebu Talib görüşmeye çağrılıyor. Hz. Muhammed'i yolundan vazgeçirmesi isteniyor. Bu da herkesin dönüm noktası. Ebu Talib geçmişi düşünmeye başlayınca Hz. Muhammed'in nasıl doğduğunu 13 yaşına kadar nasıl badireler atlattığını izliyoruz.

'FİLMİ İZLEMEDEN YASAKLADILAR'

'Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi' üçlemenin ilk yapımı. Filmde 'Hz. Muhammed'i canlandıran oyuncunun elleri, ayakları, saçları gözüküyor. Tam bir suret gösterilmesi söz konusu değil! Yönetmen Mecid Mecidi, Film Arası Dergisi'nin 59'uncu sayısında Gökşen Aydemir'le yaptığı röportajda filmin yasaklanma nedenini şu sözlerle eleştiriyor: "Bence Suudi Arabistan ve El-Ezher alimleri stratejik bir hataya düştüler. Filmi izlemeden hüküm yürüttüler. Biz asla yüzünü göstermemiştik ancak peygamberi fiziksel olarak arkasından gösterdik. Bu cevaplarımızı duyunca , 'hayır peygamberin fiziği de gösterilemez' dediler."

İlgili Haberler
Muhammed Acar'ın "Aşkın Namesi" Albümü Yayımlandı!
Ünlü Yönetmen: 'Türk Dizileri Reyting Uğruna İzleyiciyi Geriyor'
Reza Hemmatirad'dan 15 Temmuz sergisi
'Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi' Filmi Vizyona Girdi
"Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi" 28 Ekim'de vizyonda
Tahran'da "Sezai Karakoç ve Hızır'la Kırk Saat" programı düzenlenecek!
"Bir Gün Herkes Yazacak Ama Kimse Okumayacak!"
İbrahim Tenekeci’den Ak Parti’ye ‘Kültür-Sanat’ eleştirisi!
Televizyonlardaki diziler evlilikleri çatırdatıyor!
Suriyeli piyanistten Filistin ezgileri
Şaşırtan görüntü! Bunu kimse yapamazdı
Mahidevran Hatun'un sırrını çözen mektup
'Aşk-ı Nebî' Washington’da
Bu cami her gün gül suyuyla yıkanıyor
Harem-i Şerîf'ten Canlı Yayın
Namaz Vakitleri
Piyasa Verileri
Hava Durumu
GEBZE
CANLI DİNLE
 
Tüm hakları saklıdır.
2012 ® Radyo Gül
Yazılım : Networkbil.net
Haberler
Güncel
Dünya
Ekonomi
Eğitim
Sağlık
Spor
Kültür
Teknoloji
Multimedia
Ezgiler
Programlar
Yayın Akışı
Bugünün Yayın Akışı
Haftalık Yayın Akışı
Kurumsal
Hakkımızda
Programlar
Programcılar
Ziyaretçi Defteri
İletişim