11 Aralık 2017
İletişim Tavsiye Et
CANLI DİNLE
Ekonomi
Yazdır Tavsiye Et
2017'nin ilk üç ayında bankaların verdiği kredi tutarı, geçen yıla göre yüzde 46 arttı
28-03-2017 11:24 - 5546 Okunma
Hem yeni alınan hem de batık işletmeleri kurtarmak için yeniden yapılandırılan kredilerin tutarında büyük artış var. Vatandaşların kullandığı kredi tutarı yılın ilk 3 ayında yüzde 46 arttı.

Hem yeni alınan hem de batık işletmeleri kurtarmak için yeniden yapılandırılan kredilerin tutarında büyük artış var. Vatandaşların kullandığı kredi tutarı yılın ilk 3 ayında yüzde 46 arttı.

Finansal sistemde verilen bu kredilerdeki hızlı artışın yanısıra Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) zor durumdaki işletmelere verdiği kefaletlerden yararlanan küçük ve orta ölçekli işletmelerin sayısı da sadece son bir haftada 39 bini buldu. KGF, 25 yılda verdiği kefaletden daha fazlasını sadece son bir haftada verdi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı son borçluluk verilerine göre ise Türkiye nüfusunun yüzde 68'sinin taksit veya benzer borcu var. Üstelik bu orana konut alımı ve konut masrafları da dahil değil.

Türkiye'de son dönemde kredilerde yaşanan artışın bir önceki yılın son çeyreğinde başladığını belirten Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, Kredi Garanti Fonu (KGF) başta olmak üzere hem bireysel tüketiciye dönük hem de şirketlere yönelik hükümetin aldığı tedbirlerin bu artışta etkili olduğunu söyledi.

Aydın, "Kredilerde miktarsal olarak ciddi bir artış görüyoruz. Kredi rakamlarına baktığımızda geçen yıl ilk üç ayda 120 milyar TL. İlk çeyreğin bitmesine son bir hafta kala, şu anda 150 milyar TL, çeyreği 175 milyar TL civarında tamamlar görünüyor. Bu ciddi bir artış" dedi. Uludağ Ekonomi Zirvesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aydın, kredilerde ilk çeyrek sonunda yıllık bazda artışın yüzde 46'ya denk geldiğini belirterek, yılsonunda ise yüzde 15'lik bir kredi büyümesi beklediklerini ifade etti. Aydın, hem reel sektörün kredi talebinin hem de bankaların kredi verme iştahının devam ettiği söyledi.

'KGF YETMEZ'

Dış finansman maliyetlerinde son dönemde artış olduğunu da dikkat çeken Aydın, "Dışarıdan borçlanmada faize artış gelince —ki geliyor, 30-40 baz puan civarında bu artış- sektörü etkiliyor mu' etkiliyor, ancak, aman aman değil" diye konuştu.

Aydın, KGF'nin 250 milyar TL'lik kredi kefaletinin bankacılık sektörünün 1.8 trilyon TL tutarındaki kredi hacminin sekizde biri kadar yeni kredi anlamına geldiğini belirterek, "Tek başına KGF yeterli değil ancak büyümeye istihdama destek olacak" dedi.

BİR HAFTADA 39 BİN İŞLETME KREDİ KUYRUĞUNA GİRDİ

Kredi Garanti Fonu (KGF), son bir haftada 39 bin işletmeye kefalet verildiğini ve kefalet hacminin de 20 milyar TL'ye ulaştığını açıkladı. KGF'den yapılan açıklamada, 25 yılda KGF'nin ulaştığı KOBİ sayısının 35 bin 995, kefalet hacminin de 12.3 milyar TL olduğu belirtilirken, sadece 3 ayda 55 bin işletmeye 48.7 milyar TL tutarında kefalet verilerek yüzde 497'lik bir artış oranına ulaşıldığı belirtildi. Böylece işletme sayısının 91 bin, toplam kefalet hacminin de 61.3 milyar TL'ye yükseldiği ifade edildi. 20 Mart'ta Hazine ile Kredi Garanti Fonu arasında imzalanan protokol ile, KGF tarafından verilen kefaletin üst limiti 200 milyon TL'ye yükseltilirken toplam kefalet hacmi de 250 milyar TL olarak belirlenmişti.

İlgili Haberler
2017'nin ilk üç ayında bankaların verdiği kredi tutarı, geçen yıla göre yüzde 46 arttı
5 yıl sonra ilk kez: Enflasyon 'çift'ledi!
İstanbul'da perakende fiyatlar yüzde 1.65 arttı
Özelleştirme ihaleleri Türk lirası ile yapılacak
Bankalarda Değişen Birşey Yok
Naci Ağbal: Kamuya 60 bin personel alınacak
'Moody's'in kararı, Türkiye ekonomisinin temel makro dinamikleri ile örtüşmüyor'
Başbakan Binali Yıldırım, Yeni Kredi ve Kredi Kartı Düzenlemesini Açıkladı
İşsizlik %18'i Aştı
ABD, Tarihinin En Büyük Askeri Yardımını İsrail'e Yaptı
Kayıp-kaçak bedeli yasalaştı
Asgari Ücret Düşecek!
25 milyon kişinin kredi ve kredi kartı borcu var: Batık kredi 47 milyar!
İşsizlere çağrı: İki kat maaşa şoför bulamadılar!
Memur emeklisi yıllık bin 600 lira alacak
Türkiye, rotayı Afrika’ya çevirdi
Borcu olanlar dikkat! Son bir hafta!
Doğalgaz faturaları nasıl düşer?
Elvan: Avrasya'nın yüzde 38'i tamamlandı
ASELSAN'ın sensörleri petrolü gözetleyecek
Bayramda havayollarında 296 ek sefer
Otomobil fiyatına kurbanlık satışa çıktı
Enerjide dev birleşme!
Erdem Başçı: Faizlerde indirim olabilir
Harem-i Şerîf'ten Canlı Yayın
Namaz Vakitleri
Piyasa Verileri
Hava Durumu
GEBZE
CANLI DİNLE
 
Tüm hakları saklıdır.
2012 ® Radyo Gül
Yazılım : Networkbil.net
Haberler
Güncel
Dünya
Ekonomi
Eğitim
Sağlık
Spor
Kültür
Teknoloji
Multimedia
Ezgiler
Programlar
Yayın Akışı
Bugünün Yayın Akışı
Haftalık Yayın Akışı
Kurumsal
Hakkımızda
Programlar
Programcılar
Ziyaretçi Defteri
İletişim