11 Aralık 2017
İletişim Tavsiye Et
CANLI DİNLE
Eğitim
Yazdır Tavsiye Et
Prof. Dr. Mehmet Azimli'den Yök'e Sert Eleştiriler!
13-03-2017 10:00 - 6145 Okunma
YÖK İlahiyatlarda müfredat değişikliği adı altında Kelam, Mezhepler Tarihi, Felsefe, Sanat, Edebiyat… derslerine adeta savaş açtı. Bu derslerin azaltılması için yaptığı müfredat değişikliği son anda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından engellense de yılmadan alttan alta mücadeleyi sürdürüyor.

YÖK İlahiyatlarda müfredat değişikliği adı altında Kelam, Mezhepler Tarihi, Felsefe, Sanat, Edebiyat… derslerine adeta savaş açtı. Bu derslerin azaltılması için yaptığı müfredat değişikliği son anda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından engellense de yılmadan alttan alta mücadeleyi sürdürüyor. Bunu da daha iyi bilim adamı yetiştireceğine telmihen yaptığı zikrediliyor.
 
Yıllarca "İlahiyatlarda Felsefe olmasın Felsefe bölümleri var, Sanat tarihi olmasın Sanat Fakülteleri var, Edebiyat olmasın Edebiyat Fakülteleri var, Musiki olmasın Güzel Sanat fakülteleri var" diyenlere karşı olması gerektiğini açıklar mahiyette bir çok gerekçe sunuyorduk. Şimdi bu dersleri kaldırmak isteyen 28 şubatçı zihniyet(nitekim İlahiyat fakültelerine alternatif olarak getirilen yaklaşık 50 kadar İslami ilimler fakültelerinde uygulamaya koyuldu) zil takıp oynuyordur. "Yıllarca biz kaldıramadık, ohhhhhh kendileri şimdi kaldırdı" diyorlardır.
 
Yükselen selefi teröre karşı bu gün Rusya bile Türkiye'deki imam-hatip ve ilahiyatların programlarını inceleyip kendi ülkesinde uygulamak isterken, bizim Osmanlıdan süzülüp gelen ve 80 yıllık bir birikim sonucu ulaştığımız yapılanmadan vazgeçmemiz çok acı verici ve tehlikelidir.
 
Şu bilinmelidir ki; “ne kadar çok tefsir, hadis, fıkıh…. okutursak o kadar iyi Müslüman olunur” tezi doğru değildir. Çünkü IŞID tam da bunu yapmaktadır ve bu hale herşeyi dışlayıp çok tefsir, hadis okuyarak gelmiştir. Bu yeni proğramlardan fazla değil 10 yıl sonra bol bol IŞID zihniyetli tipler mezun etmeye başlıyacağız. (Adı Ehl-i Sünnet olsa da) katı, selefi, ham-yobaz, kendi bildiğinden başka doğru kabullenmeyen, Suud kafalı nesillerin yetişme ihtimali büyük. Dindar nesil sanatsız, edebiyatsız ve tarihten bi-haber yetiştirilecekse diyeceğimiz yok. hayırlı olsun vatana, millete, ümmete!
 
YÖK bu zihniyetini destekleyebilmek için İlahiyat hocalarının profilleriyle de oynamaktan geri durmuyor. Gelecekteki hocaların kahir çoğunluğunu bu tiplerin oluşturması için Arş. Gör. alımlarında bunu habersizce yapmaya çalışıyor. Bunun son iki örneğini 2015’teki ÖYP ve MEB’in aldığı YLSY araştırma görevlisi alımlarında sadece tefsir, hadis, fıkıh, tasavvuf ve kıraat alanlarında kadro açılmış, diğer ilahiyat alanlarına da açılacağı söylense de gerçekleşmemiştir. Yine 2016 yurtdışı Araş. Görv. Alımlarında sadece Hadis alanında alım yapılmıştır.
 
Yani YÖK bu tavrıyla; “İlahiyatlarda esas olan sadece Temel İslam Bilimleri bölümüdür orada da Kelam ve mezhepler tarihi anabilimdalına geçit yoktur” demek istemiştir. Çünkü bu iki branş öğrencilerin zihnini Sünni taassuptan kurtarmaktadır. Bu sebeple tehlikelidir(!) Bilindiği gibi Suudi Arabistan’da da bu iki branşta ders verilmemektedir.
 
Felsefe ve İslam Tarihi bölümlerinin ise esamesi okunmamakta, tamamen dışlanmakta, hatta aldığımız duyumlara göre; felsefe bölümünden hocalar da dekanlığa (bir iki göstermelik dışında) atanmayacağı YÖK’teki ilahiyat birimlerinden sorumlu zevat tarafında yüksek sesle rahatlıkla şifai olarak dile getirilmektedir.
Türkiye’nin önümüzdeki on yılları bu eğitimden geçen kaba softa, ham yobaz, katı neo-selefi, sıkı Sünnici hoca takımıyla mücadele ile geçecektir. İşin acısı bir toplum kendini böyle heba eder. Kazanımlarını böyle yok eder. Gelecekteki din taasubundan dolayı yaşanamaz hale gelecek olan bir toplum böyle oluşturulur.
 
Prof. Dr. Mehmet Azimli
İlgili Haberler
Prof. Dr. Mehmet Azimli'den Yök'e Sert Eleştiriler!
'Milli Eğitim' Sistemimizin de Arkasından Amerika Çıktı!
ÖSYM'den YGS sınavına gireceklere çok önemli uyarı
Yök'ten Yeni Bir Sınav: YÖKDİL!
Erdoğan'ın "Değişmeli" dediği rektörlük seçimleriyle ilgili Saraç'tan açıklama
Kamuda 60 bin kişi görevden alındı
Para karşılığı öğretmen atayan çete çökertildi!
İmam Hatipliler tatili kamplarda geçirdi!
Tatilini okulda tadilat yaparak geçiriyor
Oxfordlu akademisyenleri Türkiye’ye döndürdü
Bakan Avcı: Kampüs değil eğitim mahallesi
İmam Hatip öğrencilerinden vefa örneği
Erdoğan onayıyla Gebze Teknik Üniversitesi geliyor
Ehliyetle ilgili çok kritik 4 değişiklik
Diyanet Vakfı'ndan 17 bin 500 öğrenciye burs
YÖK Başkanı Çetinsaya: YÖK lağvedilmeli
Görmez: Seferber olmalıyız!
Açıköğretim sınav sonuçları açıklandı
Valilik'ten 1 Mayıs açıklaması!
Harem-i Şerîf'ten Canlı Yayın
Namaz Vakitleri
Piyasa Verileri
Hava Durumu
GEBZE
CANLI DİNLE
 
Tüm hakları saklıdır.
2012 ® Radyo Gül
Yazılım : Networkbil.net
Haberler
Güncel
Dünya
Ekonomi
Eğitim
Sağlık
Spor
Kültür
Teknoloji
Multimedia
Ezgiler
Programlar
Yayın Akışı
Bugünün Yayın Akışı
Haftalık Yayın Akışı
Kurumsal
Hakkımızda
Programlar
Programcılar
Ziyaretçi Defteri
İletişim