23-09-2014 tarihinde eklendi
Mevsim geçişlerinde bunlara dikkat
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, ev tozu ve polenlere karşı alerjik bünyeliler ile astım hastalarına uyarıda bulundu.

Aşırı sıcaklar artık bitti, mevsim değişiyor. Eylül ayı açık havada yapılan yürüyüşler için belki de en ideal mevsimlerden. Ancakmevsimsel alerji sorununuz varsa mevsim değişiklikleri sizin için kabus olabilir. Bu yüzden hem alerjisi olan hem de alerjiye eğilimlilerin özellikle sonbaharı karşıladığımız bugünlerde çok dikkatli olması gerekiyor.

Ağırlıklı olarak mevsim geçişlerinde ortaya çıkan polenlerin alerjiye sebep olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, ev tozu ve polenlere karşı alerjik bünyeliler ile astım hastalarını uyardı: "Mevsimsel Alerji, astım ataklarına neden oluyor. Bu sebeple alerjik bünyelilerin ve astım hastalarının ilaçlarını düzenli kullanmaları çok önemli. 'İyiyim' diyerek ilaç kullanımını asla kesmemeli."

TIKANIKLIK KIZARIKLIK VE KAŞINTI YAPABİLİR

Alerjik reaksiyona yol açan antijen olan alerjenler, solunum yoluyla, ağızdan yutularak (besinler ve ilaçlar şeklinde), deri veya mukozadan temas ya da enjeksiyon yoluyla vücuda girebilir. Birçok tipi olan alerjik reaksiyonlar vücudun farklı bölümlerinde meydana gelebilir. Tutulan sisteme göre deride ürtiker, gözlerde kızarıklık, burunda kaşıntı, tıkanıklık, akıntı, solunum zorluğu ve öksürüğe sebep olur.

ALERJENLER KABUSUNUZ OLMASIN

Mevsimsel alerji genellikle üst solunum yollarında başlayıp zamanla alt solunum yollarını da tutar ve astım ataklarına sebep olur. Ayrıca mevsimsel alerjinin yüzde 30 oranla astıma dönüşmesi alerjide erken tanının önemini ortaya koyuyor. Ağaç polenleri, ev tozu akarları, evcil hayvanların tüyü, hamam böcekleri alerjiyi tetikleyen etkenlerin başında geliyor. Alerjiye karşı en temel önlem için ise alerjen maruziyetinden uzaklaşmak gerekiyor.

EV TOZU AKARLARINDAN KORUNMAK İÇİN

Yatak odasından tüm toz toplayıcı eşyalar uzaklaştırılmalıdır. Halılar kalkmalı, kitap, dekoratif eşyalar, peluş aksesuarlar toplanmalıdır.
Tüm yatak çarşaf, nevresim ve yastık kılıfları haftada bir en az 60 derece ısıda yıkanmalıdır.
Ağır perdeler hafif ve yıkanabilir olanlarla değiştirilmelidir.
Evcil hayvan varsa yatak odasına girmesine izin verilmemelidir.
Evin ortamı nemli olmamalıdır.
Ev ve araba klima filtrelerinin düzenli temizlenmesi sağlanmalıdır.

ALERJİK POLENDEN KORUNMAK İÇİN

Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde sabah saatlerinde, açık alanlara çıkmamaya özen gösterilmesi gerekir.

Çimen polenine alerjisi olanlar, bahçe çimlerini biçmemeli veya biçilirken ortamda bulunmamalıdır.

Polenler ile kaplanma riskine karşı giysiler ve çamaşırlar polen mevsiminde açık havada kurutulmamalıdır.

Otomobil alınacağı veya değiştirileceği zaman, polen yakalayıcı hava filtreleri olan modeller tercih edilmelidir. Otomobillerdeki polen filtresinin bakımı ise düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Akşamları eve gelince kıyafetler değiştirilmeli ve duş alınmalıdır.

ALERJİK BESİNLER

Süt
Yumurta
Soya
Deniz ürünleri
Meyve
Kuruyemiş

ALERJİDEN KORUYAN BESİNLER

Brokoli
Biber
Yeşil yapraklı sebzeler

http://radyogul.com.tr/mevsim-gecislerinde-bunlara-dikkat_h6545.html