23-05-2016 tarihinde eklendi
IŞİD Ülkeyi Kan Gölüne Çevirdi! 121 Ölü...
Terör örgütü IŞİD, Suriye'nin sahil kentlerinden Tartus ve Lazkiye'deki sivil alanları hedef aldı. Hedef alınan yerler arasında iki otogar da var. Canlı bomba saldırısı yapan üç kişi ise hastane girişi ve elektrik müdürlüğünde kendini patlattı.

Sabah saatlerinde Suriye'de peş peşe yedi bombalı saldırı meydana geldi.

Şam hükümetinin güçlü olduğu ve genellikle Alevilerin yaşadığı sahil kentlerinden Tartus ve Lazkiye'ye saldıran terör örgütünün hedef aldığı yerler arasında iki otogar da var. Üç saldırıda ise canlı bombalar hastane girişi ve elektrik müdürlüğünde kendini patlattı.

Suriye, iç savaştan en az etkilenen kentler arasında yer alan Lazkiye ve Tartus'ta gerçekleşen IŞİD saldırılarıyla mateme büründü. Suriye Arap Haber Ajansı (SANA)'nın haberine göre, Akdeniz kıyısındaki Lazkiye kentinde art arda düzenlenen bombalı saldırılarda 121masum insan hayatını kaybetti.

SANA, Lazkiye'ye bağlı Ceble ilçesinde dört patlamanın art arda yaşandığını belirtti. Lazkiye Polis Teşkilatı'ndan bir kaynak ise saldırılardan ikisinin Ceble otogarını hedef aldığını açıkladı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Cebele'de dört, Tartus'ta ise üç ayrı patlama gerçekleştiğini açıkladı. Cebele'deki saldırılarda 73, Tartus'taki saldırılarda 48 kişi hayatını kaybederken; Gözlemevi, saldırılardan en az ikisinin canlı bomba ile gerçekleştirildiğini aktardı.

Gözlemevi'nin kurucusu Rami Abdurrahman 121 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili olarak çatışmaların başladığı Mart 2011'den bu yana yaşanan 'en kanlı saldırılar' değerlendirmesinde bulundu.

Diğer iki saldırı ise canlı bombaların Ceble hastanesinin acil servis girişi ve elektrik müdürlüğünde kendilerini patlatması sonucunda gerçekleşti.

Ceble'nin güneyinde bulunan Tartus kentinde de benzer patlamalar yaşandı. Suriye'nin diğer bölgelerine nazaran daha güvenli ve hayatın daha normal bir akışla devam ettiği kentte üç bombalı saldırı düzenlendi.

 

Tartus otogarını ve otogara yakın bir yerleşim birimini hedef alan saldırılarda en az 48 kişi öldü. Tartus'taki üç patlamadan biri, bir canlı bombanın kendini patlatması sonucunda gerçekleşti. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü'ne göre de, toplam yedi bombalı saldırının en az iki tanesi intihar saldırısı olarak gerçekleştirildi ve ölenlerin sayısı 121 olarak belirtiliyor.

Her iki kentteki bombalı saldırıları da IŞİD terör örgütü üstlendi.

IŞİD'e yakın bir internet sitesinde, saldırıları IŞİD'in gerçekleştirdiği ve "Nusayri'lerin hedef alındığı" iddia edildi.

 

121 insanın hayatına mal olan ve yüzlerce de insanın yaralandığı bombaların patladığı yerlerin tamamı sivil yerleşim yeri. IŞİD, "Nusayrileri hedef aldık" dese de ülkedeki çatışmalar nedeniyle, terörden kaçan milyonlarca göçmen Suriyeli güvenli bu bölgelere sığındığından buradaki şehirlerin nüfusunun iki katına çıktığı belirtiliyor.

http://radyogul.com.tr/isid-ulkeyi-kan-golune-cevirdi-121-olu--_h6643.html