21 Ekim 2021
İletişim Tavsiye Et
CANLI DİNLE
Sağlık
Yazdır Tavsiye Et
Kronik bel ağrısı o hastalığın habercisi olabilir
30-10-2014 09:30 - 24375 Okunma
Günümüzde yetişkinlerin yüzde 80’i, bel ağrısı çekiyor. Bel ağrısından şikayet eden hastaların bir bölümünde de bel fıtığı gelişiyor.

Günlük hayatta yapılan bilinçsiz hareketler, masa başında yanlış oturuşlar, bilgisayarkarşısında geçirilen uzun saatler bel sağlığını tehdit ediyor.

Bel ve bacak ağrılarının önemli bir nedeni olan bel fıtığının ilerleyen yaşla birlikte artış gösterdiğini dile getiren Acıbadem Bursa Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Suat Boyacı, fizik tedaviilaç tedavisi, istirahat gibi tedavilerin uygulanmasına rağmen hastanın iyileşmediği durumlarda cerrahi tedavi uygulanabildiğini belirtti.

Dr. Boyacı, şunları ifade etti: "Hastada ilerleyici nörolojik bulgular görülmesi örneğin ayağında düşüklük olması, ürolojik problemler ve ağrılarının tedaviye rağmen düzelmemesi gibi durumlarda da cerrahi tedavi gerekebiliyor. Ancak açık ameliyatlar sonrasında özellikle iyileşme süresinin uzun olması hastaları tedirgin ediyor. Son yıllarda kullanılmaya başlayan endoskopik yani kapalı yöntemle yapılan bel fıtığı ameliyatları da bu noktada tercih ediliyor. Endoskopik bel fıtığı ameliyatları iyileşme süresini kısaltıyor."

Son yıllarda 'minimal invaziv' yöntemler olarak adlandırılan bir takım cerrahi yöntemlerin pek çok tıp dalında kullanılmaya başlandığına dikkat çeken Boyacı, şöyle devam etti: "Endoskopik girişimler de bu yöntemlerden biri. Temel özelliği, normal dokulara zarar vermeden gerekli cerrahi işlemin yapılabilmesi. Hastada 1 -2 santimlik bir cilt kesisi yapılıyor. Endoskop bu kesiden fıtıklaşmış bölgeye sokuluyor. Endoskop içinde girilen bölgeyi aydınlatan bir ışık kaynağı, görüntüyü kaydeden bir kamera ve içinden aletlerin geçmesini sağlayan bir kanal bulunuyor. Cerrah endoskobun içindeki kamera aracılığıyla ekrandan omuriliği, sinirleri ve fıtıklaşmış diski görerek fıtıklaşmış diski özel aletlerle çıkarıyor. Diskin tümü bozulmamışsa sadece fıtıklaşmış ve bozulmuş bölüm çıkartılıyor. Böylece kalan diskin fonksiyonlarının devam etmesi sağlanıyor. Endoskopik yöntemler beyin cerrahisinde de pek çok ameliyatta kullanılmaya başlandı. Bu ameliyatlardan bir tanesinin de bel fıtığı ameliyatları. Halk arasında kapalı bel fıtığı ameliyatları olarak bilinen endoskopik disk cerrahisi ameliyatı her yaş grubuna uygulanıyor."

KRONİK HASTALIĞI OLANLARDA İYİLEŞME SÜRESİ ÖNEMLİ

Dr. Boyacı, özellikle yaşlılık, diyabet ya da hipertansiyon gibi başka sorunları olan hastalarda ameliyat sonrası iyileşme süresinin çok kısa olmasının önemli olduğunu belirtti. Boyacı, şunları ekledi: "Endoskopik cerrahide girişime bağlı ek anatomik hasara yol açmaksızın fıtıklaşmış disk parçası alındığından hastaların hastanede kalma ve işe dönüş süreleri kısalıyor. Operasyon sonrasında kan kaybı, enfeksiyon ve ameliyat sahasında oluşabilecek kan birikimi gibi riskler de önlenebiliyor."

Kaynak : CİHAN

İlgili Haberler
Kalp çarpıntısını önemseyin
Limonun Bilinmeyen 20 Faydası
Dikkat eksikliği belirtileri: Unutkanlık ve dağınıklık
Anne babalara kahvaltı uyarısı!
Ofiste göz sağlığını korumanın 8 yolu
Bitki çayı tüketirken nelere dikkat etmeli?
Migren ağrısını önlemenin formülü
Bu havalar sizi de perişan etmesin!
SSK randevu alma işlemi ile hastane randevusu alın
Kronik bel ağrısı o hastalığın habercisi olabilir
Bakanlık o ürünleri ücretsiz dağıtacak!
Bayramda sağlığınızdan olmak istemiyorsanız...
Mevsim geçişlerinde bunlara dikkat
Yemekten hemen sonra dikkat!
Harem-i Şerîf'ten Canlı Yayın
Namaz Vakitleri
Piyasa Verileri
ALTIN GRAM
Alış: TL | Satış: TL
DOLAR
Alış: TL | Satış: TL
EURO
Alış: TL | Satış: TL
ÇEYREK
Alış: TL | Satış: TL
Hava Durumu
GEBZE
CANLI DİNLE
 
Tüm hakları saklıdır.
2012 ® Radyo Gül
Yazılım : Networkbil.net
Haberler
Güncel
Dünya
Ekonomi
Eğitim
Sağlık
Spor
Kültür
Teknoloji
Multimedia
Ezgiler
Programlar
Yayın Akışı
Bugünün Yayın Akışı
Haftalık Yayın Akışı
Kurumsal
Hakkımızda
Programlar
Programcılar
Ziyaretçi Defteri
İletişim