08-01-2015 tarihinde eklendi
Suriyeli piyanistten Filistin ezgileri
Müzik otoritelerinin "geleceğin dehası" olarak gösterdiği Suriyeli 17 yaşındaki piyanist Cimuk, Filistin ezgilerini sunacak.

Suriye'den ailesiyle iki yıl önce Türkiye'ye gelip geçen sene Bursa'ya yerleşen ve müzik otoritelerince "geleceğin dehası" olarak gösterilen piyanist 17 yaşındaki Tambi Asaad Cimuk, Cumhurbaşkanlığı tarafından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas onuruna düzenlenecek etkinlikte Filistin ezgileri çalacak.

TÜRK VATANDAŞLIĞINA GEÇMİŞTİ

Müzik yeteneği keşfedilince 9 Aralık 2014'teCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle Türk vatandaşlığına geçen Cimuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu ay gerçekleştirilecek programa Erdoğan tarafından davet edildiklerini söyledi.

KATİBİM ŞARKISINI ÇALMAK İSTERİM

Bu davette bir konser vereceğini anlatan Cimuk, "Klasik müzik ve Türk müziği çalacağım. Orada 'Katibim' parçasını da çalmak isterim" dedi.

ERDOĞAN'LA KONUŞURSAM ÇOK İYİ OLUR

Cimuk, konsere hazırlanmak için az bir zamanı kaldığını dile getirdi. Heyecanlı olduğunu belirten Cimuk, "O gün için çok çalışacağım. Fırsatım olursa, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşabilirsem benim için çok güzel olur" ifadesini kullandı.

ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM

Rusya'nın Saint Petersburg'daki uluslararası müzik yarışmasına katıldığını hatırlatan Cimuk, bu organizasyondan çok şey öğrendiğini vurguladı.

Almanya'da mart ayında düzenlenecek bir yarışmaya da katılacağı bilgisini veren Cimuk, "Orada klasik müzik ve Alman eserleri çalacağım. Bunun için çok çalışmam ve emek vermem lazım. İleride New York Konservatuvarı Piyano Bölümüne girmem için de çok çalışmam lazım. Gelecek, güzel olacak" diye konuştu.

Kaynak : AA

http://radyogul.com.tr/suriyeli-piyanistten-filistin-ezgileri_h6608.html